Çemberde muhabbet gibisi yoktur.

Evim Forums AGORA TANIŞMA Reply To: TANIŞMA

 • Nisa Akın

  Vatandaş
  12/06/2020 - 10:13
  DeMA: 1.381 DeMA

  Merhaba!

  Biri Balkan ve öteki Kafkas göçmeni âşık bir çiftin kızı olarak İzmir’de doğu-batı sentezi bir kültüre doğdum ve Urla’nın göçmen kasabası İskele’de büyüdüm. Göçmenlik ata ve komşuluk yadigârı olunca da, ömrümüzün çoğunu bildik aile formülünün dışında; aynı şehirde olmamıza rağmen birbirimizden dönem dönem uzakta ve hatta uzakta olan aile üyesinin ve yerinin sürekli değiştiği bir şekilde geçirdik. Birkaç yıldır Datça’nın Mesudiye köyünde yüreğimizin bağını keşfettik. Memleket insanın ait olmayı seçtiği yerdir belki dedik; yerleştik (sanırım). Nerelisin, nerede yaşıyorsun gibi soruların cevabını kaybedeli çok oldu anlayacağınız. İkametgâh Göztepe, yaşam Ulukent, kalp Mesudiye bende.

  İşletme okurken tüketici davranışlarına merak saldım; siyaset ve kent çalışmalarına ilgimi bu özelde incelediğim yayınlarda ve çalışmalarda topladım. İzmir ile ilgili bütün derdimi tezlerime yansıttım; yine olsa yine yazarım. Yazmayı, gezmeyi, dinlemeyi, anlatmayı keşfettiğimden beri yolun beni akademinin kucağına sürüklediğini anladım ve kendimi akışa bıraktım. Gönüllük ve kültürler arası öğrenmeyi tattığım her yolculuk, hayatıma ince bir telden dokundu ve kendimi inşa etmemi sağladı. Bu da akademik yanımı besledi. Bunu öğrendiğimde, iki alan arasında taraf seçmek zorunda kalacağım hissinden sıyrıldım ve kendimi özgürleştirdim.

  Mevcuttaki Nisa’nın dünyanın durumu ile ilgili soruları, merakları ve sürdürülebilirlikle ilgili kaygıları var. Bu nedenle sürdürülebilirlik gönüllüsü olarak çalışıyor. Kendi yaşamından başlayarak gönüllü sade yaşam tarzının öğretilerini uyguluyor ve uygulanabilir her alanda kamu, özel sektör ve sivil toplum işbirliği üzerine üretiyor. Öğrenmeye, tanımaya, keşfetmeye, meraklanmaya birlikte devam edecek yol arkadaşları bulmaktan da çok mutlu..

  Sevgiler,

  Nisa.